
"Pudasjärven ABC" sekoitti somen kokaiinikuvalla ja solvauksilla!
Viime yönä sosiaalisessa mediassa kuohui, kun ”ABC Pudasjärvi” -niminen Facebook-sivu julkaisi kuvan, jossa näkyi kokaiinia. Kuvatekstissä luki: ”Työpaikan virkistyjäis päivät.”
Kuva ja teksti menivät somekansaan täydestä, varsinkin kun tuntia myöhemmin ABC Pudasjärvi julkaisi alla näkyvät pahoittelut.
Julkaisut naurattivat ABC Pudasjärven seuraajia, jotka kehuivat huoltoaseman ”markkinointistrategiaa”. ABC Koillisportti Pudasjärvi ehdittiin jo nimetä uudestaan ”kokkeliportiksi”. Hämmennystä kuitenkin herättivät huoltoaseman asiakkailleen kommenteissa kohdistamat haistattelut ja rasistiset solvaukset.
Tarkkanäköisimmät huomasivat, että kyseinen Facebook-sivu oli aiemmin julkaissut ainoastaan kansi- ja profiilikuvat, ja nekin jo vuosi sitten.
Iltalehti otti yhteyttä S-ketjuun, josta vahvistettiin, että sivu ei ole aito.
– Kyse on ABC Pudasjärven nimellä tehdystä feikkiprofiilista. ABC tiedottaa tapauksesta omilla sivuillaan myöhemmin ja asiasta on jo laitettu viestiä Facebookille. Tällainen on todella valitettavaa, yhteyspäällikkö Tomi Ronkainen kertoi Iltalehdelle.
Kokaiinipäivitykset kommentteineen katosivat myöhemmin aamulla sivustolta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Erna Husko viihtyi kauramiljonäärin kannabisbileissä – katso kuvat!
- Joel Harkimo: Romahdus
- Dianan ystävältä rajua puhetta Meghanista: ”Näyttää naurettavalta”
- Kasinorakastajan blogi: Vinkkejä niille, jotka pelaavat liikaa
- Mikko Koivu haastoi Helenan käräjille – nyt riidellään huoltajuudesta
- JP Kukkoselta tiukkaa tekstiä Netta-exästä
- Nyt puhuu Sanni – avautuu elämäntilanteestaan
- Janni Hussi kommentoi sormuskohua
- Väite: Harry ja Meghan kriisissä – taustalla Meghanin todellinen agenda
- Vau! Tältä näyttää Mikael ja Metti Forssellin ökymökillä – katso kuvat!