
Yövy kuninkaallisillekin sopivassa linnassa – hinnat alkavat hieman yli satasesta per yö!
Netflixissä alkaa tänään kuningatar Elizabeth II:sta kertovan The Crown -sarjan kolmas tuotantokausi.
Kuninkaallinen hallitsija tuo marraskuuhun ja televisioruutuihin aimo annoksen ylellisyyttä ja hohtoa. Sinäkin voit hemmotellla sisäistä kuningatartasi tai kuningastasi tutustumalla Hotels.comin valitsemiin edullisiin linnamaisiin majoituskohteisiin ympäri maailmaa!
Appleby Castle, Yhdistynyt kuningaskunta
Uppoudu aitoon kuninkaalliseen kokemukseen Appleby Castlessa, joka sijaitsee syvällä Eden-jokilaaksossa, vain 24 kilometrin päässä Englannin järviseudusta. Itse linna on pullollaan kuninkaallista historiaa, sillä Lady Anne Clifford valitsi sen asuinpaikakseen 1600-luvulla. Appleby Castlen kaksitoista vierashuonetta täynnä antiikkisia yksityiskohtia ja huonekaluja sekä oma ravintola takaavat ainutlaatuisen majoituselämyksen.
Appleby Castle on varattavissa alkaen 119 €/huone/yö.
Ashford Castle, Irlanti
Ashford Castle sijaitsee upealla 140 hehtaarin tontilla Mayon kreivikunnassa Irlannissa. Joka nurkan takaa löytyy ruhtinaallisia huoneita ja sviittejä sekä ylellistä sisustusta antiikkihuonekaluineen, hienoine kankaineen ja ainutlaatuisine yksityiskohtineen. Tämä linna on pullollaan historiaa: se rakennettiin vuonna 1228 ja toimi aikoinaan kuuluisan Guinnessin suvun kotina. Kolmen ravintolan, kahden tenniskentän ja täyden palvelun kylpylän ansiosta Ashford Castle tekee olosi kerrassaan upeaksi.
Ashford Castle on varattavissa alkaen 325 €/huone/yö.
Pousada Castelo de Óbidos, Portugali
Óbidosin kaupungissa sijaitseva Pousada Castelo de Óbidos on yksi Portugalin seitsemästä ihmeestä. Se on myös olennainen osa kaupungin keskiaikaista ilmettä ja historiaa. Vannoutuneita romantikkoja kiinnostanee, että kuningas Dinis antoi tämän linnan lahjaksi kuningatar Isabellalle hääjuhlassa, joka pidettiin juuri samaisessa linnassa. 17 vierashuonetta ja täyden palvelun ravintola ja baari tekevät olon sangen kuninkaalliseksi.
Pousada Castelo de Óbidos on varattavissa alkaen 140 €/huone/yö.
Relais Castello Bevilacqua, Italia
Tämä aito italialainen linna on todella romanttinen kohde, ja sen historia ulottuu aina 1500-luvulle saakka. Bevilacquan suvun rakentama Relais Castello Bevilacqua on erittäin kuvauksellinen majoituskohde menneisyyden ja nykyhetken rajapinnassa. Linnassa on seitsemän ainutlaatuista vierashuonetta, joista jokainen on sisustettu eri tavoin antiikkikalusteilla ja taideteoksilla, joita voisi olettaa näkevänsä vain museoissa. Kuntosali ja eksklusiivinen auto-/limusiinipalvelu tekevät linnasta täydellisen paikan harjoitella kuninkaallista tervehdystä!
Relais Castello Bevilacqua on varattavissa alkaen 108 €/huone/yö.
Lähde ja kuvat: Hotels.com
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen