Vapun sää: vettä ja räntää
Ilmatieteen laitoksen sunnuntaina 29. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan vesi- ja räntäsateita leviää maan pohjoisosaan vappuaaton kuluessa. Myös muualla maassa voi sadella vähän vettä illemmalla.
Vappupäivän vastaisena yönä vesi- ja lumisateita tulee vielä paikoin maan itärajan pinnassa, muutoin vappupäivä on koko maassa enimmäkseen poutainen, mutta tuulinen ja vapunaattoa viileämpi.
Yöllä lämpötila laskee maan etelä- ja keskiosassa enimmäkseen 0…+5 asteen välille, maan pohjoisosassa on paikoin pikkupakkasta. Vappupäivänä selkeintä on maan länsiosassa, Lapissa pilvisyys on runsasta. Vähäisiä vesi- ja lumikuuroja saattaa tulla maan pohjois- ja itäosassa, muualla maassa sää poutaisena. Vappupäivä on koko maassa nelisen astetta vappuaattoa viileämpi.
Vuosi sitten etelässäkin leijaili lumihiutaleita
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan vuosi sitten vappua vietettiin melko epävakaisessa ja koleassa, mutta kuitenkin ajoittain aurinkoisessa säässä. Paikallisia sadekuuroja esiintyi lähes koko maassa ja vappuaattona lounaassa jyrähti muutaman kerran ukkonen. Koleassa ilmassa esiintyi vappupäivänä lumikuuroja myös aivan etelässä. Vuosi sitten päivän ylimmät lämpötilat vaihtelivat maan eteläosassa 7…12 asteen välillä, keskiosassa 5…10 asteen välillä sekä pohjoisessa viiden asteen molemmin puolin. Vappuyönä oli pikkupakkasta lähes koko maassa.
Tilastojen mukaan lämpötila on vappuna keskimäärin maan etelä- ja keskiosassa päivisin hieman yli kymmenen astetta ja maan pohjoisosassa pääosin 5 ja 10 asteen välillä. Yöllä lämpötila laskee maan keski- ja pohjoisosassa vielä vapun aikaan tyypillisesti pakkasen puolelle, maan eteläosassa yölämpötila on tavallisesti asteen tai pari plussan puolella. Mahdolliset sateet tulevat etelässä tyypillisesti vetenä, pohjoisessa myös räntä- ja lumisateet ovat tavanomaisia.
Ehjä lumipeite löytyy vappuna tyypillisesti Oulun pohjoispuolelta Ilomantsiin ulottuvan linjan pohjoispuolelta. Muutaman senttimetrin lumikerros maan keskiosassakaan ei ole erikoista. Tänä vappuna lumipeitteen laajuus noudattaa melko yleisesti pitkän ajan keskiarvoa.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen