
Katso video! Ullanlinnan taposta epäilty lääkäri ajoi autonsa mereen – kyydissä vaimo ja lapset
Viime päivinä suomalaisia on järkyttänyt lauantaina 17. joulukuuta 2022 Helsingin Ullanlinnassa tapahtunut henkirikos, jonka uhrina oli vuonna 1975 syntynyt nainen.
Poliisi epäilee naisen aviomiehen olevan syyllinen vaimonsa kuolemaan. Vuonna 1974 syntynyt mies on ammatiltaan psykiatrinen lääkäri.
Psykiatri oli lastaamassa kuollutta vaimoaan jätesäkissä Volvo-merkkiseen autoonsa, kun poliisit nappasivat hänet lauantaina Raatimiehenkadulla. Tapon epäillään tapahtuneen uhrin ja epäillyn yhteisessä kodissa.
Poliisi alkoi selvittämään tapausta jo perjantaina 16. joulukuuta, kun uhrista tehtiin katoamisilmoitus. Lauantaina poliisi oli saanut vihjeen talon sisäpihalla tapahtuvasta epäilyttävästä toiminnasta.
Poliisi ei ole toistaiseksi kuulustellut epäiltyä. Häntä esitetään vangittavaksi mahdollisesti huomenna tiistaina.
Mediassa on tänään maanantaina 19. joulukuuta uutisoitu laajasti, että henkirikoksesta epäilty mies on myös aiemmin ollut epäiltynä rikoksesta.
Miehen ajama auto putosi mereen Helsingin Kauppatorilla elokuussa 2021. Kyydissään lääkärillä oli henkirikoksessa surmansa saanut puoliso sekä kaksi miehen ja kaksi naisen lasta. Kaikki kuusi henkilöä saatiin pelastettua.
Poliisin kuulusteluissa mies kertoi tapahtumien olleen vahinko. Esitutkinta lopetettiin, ja psykiatrille asetettiin 536 euron sakot liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Nyt sosiaalisessa mediassa on lähtenyt leviämään video kyseisistä puolentoista vuoden takaisista tapahtumista. Video on karua katsottavaa, sillä auto uppoaa veteen nopeasti.
Videolta näkyy, kuinka lähistöllä ollut vene ajoi heti uppoavan ajoneuvon luokse. Myös ambulanssi ja poliisiauto saapuvat nopeasti paikalle.
Näet dramaattisen videon alta tai täällä.
Lue myös:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kasinorakastajan blogi: Vinkkejä niille, jotka pelaavat liikaa
- Mikko Koivu haastoi Helenan käräjille – nyt riidellään huoltajuudesta
- JP Kukkoselta tiukkaa tekstiä Netta-exästä
- Nyt puhuu Sanni – avautuu elämäntilanteestaan
- Janni Hussi kommentoi sormuskohua
- Väite: Harry ja Meghan kriisissä – taustalla Meghanin todellinen agenda
- Vau! Tältä näyttää Mikael ja Metti Forssellin ökymökillä – katso kuvat!
- Huh! Näin upealta Erna Husko näyttää nykyään
- Sofia Belórf esittelee hulppeaa ökylahjaansa – tähän ei ihan jokaisen lompakko veny
- Joel Harkimo ja Janni Hussi taas omilla reissuillaan – Jolle ei kauaa kotona viipynyt
- Nyt puhuu Sanni – avautuu elämäntilanteestaan
- JP Kukkoselta tiukkaa tekstiä Netta-exästä
- Janni Hussi kommentoi sormuskohua
- Mikko Koivu haastoi Helenan käräjille – nyt riidellään huoltajuudesta
- Väite: Harry ja Meghan kriisissä – taustalla Meghanin todellinen agenda
- Vau! Tältä näyttää Mikael ja Metti Forssellin ökymökillä – katso kuvat!