
IS: Aki Palsanmäki kertoo koronatukikohusta — ”Meille on tullut nyt neljä päivää yhtä kyytiä tappouhkauksia”
Aikaisemmin Metropolissa uutisoitiin Huutokauppa Palsanmäen saaneen Business Finlandilta 100 000€ koronatuen, jonka he palauttivat suuren kohun seurauksena. Suomen huutokauppakeisari -tv-ohjelmasta tutut Aki ja Heli Palsamäki kertoivat koko tilanteesta ja vastaanottamistaan uhkauksista Facebook-tilillään.
Ilta Sanomat tavoitti Aki Palsamäen, joka kertoi tapauksesta yksityiskohtaisesti.
— Meille on tullut nyt neljä päivää yhtä kyytiä tappouhkauksia. Muun muassa sähköpostiin tuli kirjoituksia, joissa kerrottiin, että aiotaan kerätä iso miesporukka yhteen ja tullaan polttamaan talomme. Meille on tullut satoja uhkaavia puheluita, sähköposteja ja Facebook-kirjoitteluja. Tänä aamuna ensimmäiset tappouhkaukset tulivat kello kuusi aamulla.
Aki kertoo uhkauksien aiheuttaneen pelkoa siihen pisteeseen, että jokainen pieni ääni kotona säikäyttää. Avioparilla on kuitenkin hälytinjärjestelmä, joka ilmoittaa suoraan virkavallalle, jos joku murtautuu sisään.
— Toisaalta vähän ymmärränkin tämän koronavirustilanteen myötä ihmisiä. Ihmiset ovat nyt peloissaan ja epätietoisia siitä, mitä nyt tapahtuu Suomessa ja maailmassa ylipäänsä. Mutta, jos meidän henkeämme aletaan uhkaamaan, niin tulee mitta täyteen.
Palsamäki kertoo, että uhkailuja on tullut aikaisemminkin, mutta ei koskaan näin paljon. Suurimmaksi osaksi ohjelma on saanut kehuja ja mies kertoo kansan olleen mahtava heitä kohtaan. Nyt tilanne on toinen Business Finlandin rahoituksen seurauksena, ja Heli-vaimo on joutunut tekemään uhkailuista sähköisen rikosilmoituksen.
Lähde: Ilta Sanomat
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen