
Oletko sinäkin tietämättäsi lääkkeiden väärinkäyttäjä?
Monet turvautuvat itsehoitolääkitykseen varsinkin pienemmissä vaivoissa. Suomen Farmasialiiton mukaan kannattaisi kuitenkin hyödyntää apteekkihenkilökunnan ammattitaitoa myös itsehoidossa, sillä ”kuluttajien kyvyissä on suuria yksilöllisiä eroja valita omaan sairauden hoitoonsa sopiva itsehoitolääke.” Lääkkeiden tahaton väärinkäyttö voi aiheuttaa uusia, täysin turhia ja vaikeasti selvitettäviä terveydellisiä ongelmia.
Itsehoitolääkkeiden turvallisuuteen ei vaikuta pelkästään itse lääke, vaan myös muu käytössä oleva lääkitys sekä olemassa olevat muut sairaudet. Itsehoitolääkkeen turvallisuus tulisikin arvioida jokaisen kansalaisen kohdalla erikseen. Farmaseutit ja proviisorit puuttuvat päivittäin tapauksiin, joissa itsehoito on voinut vain pitkittää lääkärin vastaanottoa vaativan sairauden oikeanlaista hoitoa.
Ihmiset eivät tiedä mitä lääkettä käyttää mihinkin vaivaan
– Tilanne on itse asiassa aika ongelmallinen. Muun muassa silmätulehduksen vuoksi rähmiviä silmiä itsenäisesti hoitavia asiakkaita tavataan apteekeissa usein, ja heitä ohjataan lääkärin pakeille hakemaan silmätulehdukseen sopivat reseptilääkkeet. Tai ummetuslääkkeen liikakäytöstä johtuvaa ripulointia saatetaan tulla hoitamaan apteekista saatavalla ripulilääkkeellä. Tyypillisimpiin tahattomiin väärinkäytöksiin kuuluvat myös kipulääkkeiden ohella allergia-, vatsa- ja flunssalääkkeet sekä kortisonivoiteet, liiton puheenjohtaja Kirsi Kvarnström kertoo.
Apteekkien farmaseuteilla ja proviisoreilla on useita tehokkaita työkaluja, joilla auttaa asiakasta lääkkeiden tehokkaaseen ja turvalliseen käyttöön. Työvälineitä löytyy perinteisestä henkilökohtaisesta neuvonnasta sähköisiin tietokantoihin ja videoihin. Yleistymässä ovat myös ajanvarauksella toimivat tarkemmat palvelutapaamiset.
– Vain apteekissa saa asiantuntevaa neuvontaa, ja siellä osataan myös ohjata asiakas tarvittaessa lääkäriin, Kvarnström painottaa.
Kuten alla olevasta kaaviosta näkyy, lääkkeiden tahatonkin väärinkäyttö voi aiheuttaa ketjureaktion, josta seuraa yhä uusia ongelmia. Kaavio on osa itsehoitolääkkeiden turvallisuutta koskevaa selvitystä.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Mikko Koivu haastoi Helenan käräjille – nyt riidellään huoltajuudesta
- JP Kukkoselta tiukkaa tekstiä Netta-exästä
- Nyt puhuu Sanni – avautuu elämäntilanteestaan
- Janni Hussi kommentoi sormuskohua
- Väite: Harry ja Meghan kriisissä – taustalla Meghanin todellinen agenda
- Vau! Tältä näyttää Mikael ja Metti Forssellin ökymökillä – katso kuvat!
- Huh! Näin upealta Erna Husko näyttää nykyään
- Sofia Belórf esittelee hulppeaa ökylahjaansa – tähän ei ihan jokaisen lompakko veny
- Joel Harkimo ja Janni Hussi taas omilla reissuillaan – Jolle ei kauaa kotona viipynyt
- Jari-Matti Latvala läheisissä tunnelmissa aikuisviihdetähden kanssa
- Janni Hussi kommentoi sormuskohua
- Janni Hussi rikkoi somehiljaisuuden Jollen kohuvideon jälkeen
- Väite: Harry ja Meghan kriisissä – taustalla Meghanin todellinen agenda
- Vau! Tältä näyttää Mikael ja Metti Forssellin ökymökillä – katso kuvat!
- Huh! Näin upealta Erna Husko näyttää nykyään
- Sofia Belórf esittelee hulppeaa ökylahjaansa – tähän ei ihan jokaisen lompakko veny
- JP Kukkoselta tiukkaa tekstiä Netta-exästä
- Mikko Koivu haastoi Helenan käräjille – nyt riidellään huoltajuudesta
- Nyt puhuu Sanni – avautuu elämäntilanteestaan