
Helsinkiläisravintolassa epäily ruokamyrkytysepidemiasta – kymmeniä sairastuneita
Helsingissä selvitetään ruokamyrkytysepidemiaa, jonka uskotaan saaneen alkunsa Ravintola Viikin kartanossa.
Helsingin kaupungin ympäristökeskus ilmoitti hetki sitten selvittävänsä yhdessä Helsingin sosiaali- ja terveysviraston Epidemiologisen toiminnan kanssa ruokamyrkytyksiä, joiden epäillään liittyvän ruokailuun Ravintola Viikin kartanossa 2.–3.6.2016 välisenä aikana. Tällä hetkellä sairastuneita on tiedossa kymmeniä.
Ympäristökeskus pyytää ravintolassa syöneitä ottamaan yhteyttä
Henkilöitä, jotka ovat syöneet Viikin kartanossa 2-3.6. välisenä aikana, pyydetään ottamaan yhteyttä ympäristökeskukseen. Yhteydenottoa toivotaan sekä sairastuneilta että oireettomilta ravintolassa ruokailleilta.
Yhteydenottoa toivotaan ensisijaisesti sähköpostilla [email protected]. Jätä yhteystietosi, niin sinulle lähetetään kyselylomake.
Norovirus mahdollinen aiheuttaja
Tällä hetkellä taudin aiheuttajaksi epäillään herkästi leviävää norovirusta. Tartunnan leviämisen ehkäisemisessä huolellinen käsihygienia on tärkeää. Lisätietoja noroviruksesta voi lukea Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen www-sivuilta.
Sairastumisesta ilmoittaneilla oireina ovat olleet norolle tyypilliset vatsaoireet kuten pahoinvointi, kouristavat vatsakivut ja oksentelu. Lisäksi oireisiin voi liittyä ripulointia ja lievä kuume. Jos oireet ovat voimakkaat ja jatkuvat yli kolme vuorokautta, ota yhteyttä oman alueen terveysasemaan.
Ympäristökeskus selvittää epidemiaa ja sen mahdollista aiheuttajaa yhteistyössä Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveysviraston epidemiologisen toiminnan kanssa. Ympäristökeskus on ottanut ravintolasta elintarvike- ja pintapuhtausnäytteitä ja selvittää taudin aiheuttajaa. Epidemiologinen toiminta selvittää sairastuneiden määrää ja oireita, sekä vastaa sairastuneiden ihmisten näytteistä.
Ruokamyrkytysepidemiasta tiedotetaan seuraavan kerran maanantaina 13.6., kun laboratoriotulokset valmistuvat.
STT
Kuva: Sodexo
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!