
Tampereen ravintolauutuus Ranta pitää sisällään jättiterassin, yökerhon ja kansainvälisen ruokalistan
Ratinan suvannon äärellä sijaitseva tuore kesäravintola tarjoaa kiireetöntä lomatunnelmaa, ruokaa ja bileitä. Yli 1200-paikkainen Ranta pitää sisällään kaupungin suurimpiin lukeutuvan vasta-avatun terassin ja iltaisin toimivan yökerhon.

Ravintolatulokasta luotsaa Restamax Oyj:llä yökerhojen aluepäällikkönä toimiva Sauli Virtanen ja konsernin tytäryhtiö Rivermax Oy:n toimitusjohtaja Teemu Aaltonen. Alan kokeneet konkarit halusivat luoda rennon kesäkeitaan, joka tarjoaa puitteet niin päiväsaikaan terassilla istuskeluun kuin vauhdikkaampiinkin iltarientoihin.

– Ihmiset janoavat elämyksiä ja koko ravintolaa lähdettiin rakentamaan sen pohjalta. Meille oli tärkeää tehdä Rannasta helposti lähestyttävä kesärafla, jonka terassilla pääsee välittömästi lomafiilikseen, Virtanen lupaa.

Aaltosen mukaan uutta ravintolaa luodessa on tärkeintä pystyä sisäistämään, mitä ihmiset haluavat.
– Sijaintimme on erinomainen, maisemat Tampereen parhaimmistoa ja liki 600 hengen terassimme on kaupungin suurimpia. Rannan yläkerrassa sijaitseva ravintola Poro on sisätilojen kautta yhteydessä Rantaan tuoden kokonaisuuteen terassinsa kanssa noin 650 asiakaspaikkaa lisää. Yhdessä Ratinan ravintolalaivojen ja maan mittavimman yökerhokokonaisuuden kanssa Ranta muodostaa aikamoisen ravintolakeskittymän, Aaltonen kuvailee.

Modernia tropiikkia ruokalistalla ja sisustuksessa
Kuuman kesäpäivän kietoessa lomailijan lempeään otteeseensa ruokalistalta löytyy suolaista moneen makuun.
– Annosten takana ovat Suomen kokkimaajoukkueen kapteeni Kristian Vuojärvi sekä Poron keittiöpäällikkö Mikko Smeds. Ranta tarjoaa rentoa, kesäistä terassiruokaa, jossa on kansainvälinen twisti. Listalta löytyy esimerkiksi falafel-pitaleipää, quesadilloja kasvisversiona, tacoja, burgereita ja erilaisia salaatteja. Keittiö on normaalisti auki yhdeksään, tarvittaessa pitempään, Virtanen kertoo.
Rannan sisustussuunnittelusta vastannut Lilli Laine on tavoittanut tropiikin rantabaarien tunnelman värien, materiaalien ja tyylin kautta. Tilan viimeistelevät graffititaitelija TareBrushin lautaseiniin maalaamat teokset.
Kuva: Jonathan Melartin / AfterSunset Photography
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen