
Whitney Houstonia muistellaan konsertissa ja kokoelmalevyllä
Grammy –järjestö The Recording Academy järjestää ensi viikolla Los Angelesissa Nokia Theatressa konsertin tämän vuoden helmikuussa edesmenneen Whitney Houstonin muistolle. Muistokonsertti tulee sisältämään live-esityksiä ja kunnianosoituksia Houstonille useilta artisteilta ja konsertissa nähdään myös Whitney Houstonin uran ikimuistoisimmat esiintymiset. Konsertin esiintyjälista on osittain vielä salattu, mutta lavalla nähdään ainakin Celine Dion, Jennifer Hudson sekä Usher. Konserttitaltointi televisoidaan ensimmäisen kerran CBS-kanavalla 16. marraskuuta.
16. marraskuuta julkaistaan myös Whitney Houstonin muistoa kunnioittaen uusi ja koko uran kattava kokoelmalevy ”I Will Always Love You – the Best of Whitney Houston”. Kokoelmalta on julkaistu singlenä uudelleen äänitetty duettoversio ”I Look To You” kappaleesta, jossa on Whitneyn ennenjulkaisemattomat lauluosuudet lisättynä R. Kellyn lauluosuuksiin. R. Kelly sävelsi Whitneylle aikoinaan tämän yhden edesmenneen tähden isoimmistä hiteistä. Lisäksi kokoelmalla on toinen ennenjulkaisematon kappale ”Never Give Up”, jonka Houstonille sävelsi Jermainen Dupri. Näiden lisäksi kokoelmalta löytyy kaikki Whitneyn rakastetuimmat klassikkohitit, kuten ”I Will Always Love You”, ”Saving All My Love For You”, ”I Wanna Dance With Somebody”,”My Love Is Your Love”, “How Will I Know” ja niin edelleen.
Whitney Houston oli yksi aikamme rakastetuimmista ja suurimmista poptähdistä, jonka levymyynti ylittää 170 miljoonaa kappaletta. Hänet palkittiin Grammylla kuudesti ja Emmylla kahdesti ja näiden lisäksi Houston sai uransa varrella lukemattomia musiikkialan palkintoja. Hän on yksi eniten Grammy Awardseissa esiintynyt artisti, uransa aikana Houston esiintyi Grammyissa kahdeksan kertaa. Viimeisin esiintyminen oli vuonna 2009, kun hän jakoi Grammy –palkinnon Jennifer Hudsonille. Hudson esitti viime helmikuun Grammy Awardseissa vasta poismenneen Houstonin kunniaksi koskettavan version ”I Will Always Love You” –kappaleesta. Whitney Houstonin kuolemasta tulee kuluneeksi seitsemän kuukautta.
”I Will Always Love You – Best Of Whitney Houston” –kokoelman kappaleet ovat:
1. You Give Good Love
2. Saving All My Love For You
3. How Will I Know
4. Greatest Love of All
5. I Wanna Dance With Somebody
6. Didn’t We Almost Have It All
7. So Emotional
8. Where Do Broken Hearts Go
9. I’m Your Baby Tonight
10. All The Man That I Need
11. I Will Always Love You
12. I’m Every Woman
13. I Have Nothing
14. Exhale (Shoop Shoop)
15. I Believe in You and Me
16. My Love Is Your Love
17. I Look To You feat R. Kelly
18. Never Give Up
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Koivu haastoi Helenan käräjille – nyt riidellään huoltajuudesta
- JP Kukkoselta tiukkaa tekstiä Netta-exästä
- Nyt puhuu Sanni – avautuu elämäntilanteestaan
- Janni Hussi kommentoi sormuskohua
- Väite: Harry ja Meghan kriisissä – taustalla Meghanin todellinen agenda
- Vau! Tältä näyttää Mikael ja Metti Forssellin ökymökillä – katso kuvat!
- Huh! Näin upealta Erna Husko näyttää nykyään
- Sofia Belórf esittelee hulppeaa ökylahjaansa – tähän ei ihan jokaisen lompakko veny
- Joel Harkimo ja Janni Hussi taas omilla reissuillaan – Jolle ei kauaa kotona viipynyt
- Jari-Matti Latvala läheisissä tunnelmissa aikuisviihdetähden kanssa
- Janni Hussi kommentoi sormuskohua
- Väite: Harry ja Meghan kriisissä – taustalla Meghanin todellinen agenda
- Vau! Tältä näyttää Mikael ja Metti Forssellin ökymökillä – katso kuvat!
- Janni Hussi rikkoi somehiljaisuuden Jollen kohuvideon jälkeen
- Mikko Koivu haastoi Helenan käräjille – nyt riidellään huoltajuudesta
- Huh! Näin upealta Erna Husko näyttää nykyään
- Sofia Belórf esittelee hulppeaa ökylahjaansa – tähän ei ihan jokaisen lompakko veny
- Nyt puhuu Sanni – avautuu elämäntilanteestaan
- JP Kukkoselta tiukkaa tekstiä Netta-exästä
- Jari-Matti Latvala läheisissä tunnelmissa aikuisviihdetähden kanssa