
Tältä kuulostaa edesmenneen Alexi Laihon uusi kappale, jonka julkaisua kitaristi ei malttanut odottaa!
Edesmenneen Children of Bodom -yhtyeen kitaristi Alexi Laiho ehti äänittää ennen kuolemaansa uuden Bodom After Midnight -yhtyeensä kanssa liudan uusia kappaleita. Tiistaina (30.3.) saatiin esimakua 23. huhtikuuta ilmestyvästä Paint the Sky with Blood -EP:stä, kun yhtye julkaisi nimikkoraidan ja siitä kuvatun musiikkivideon.
– Kuten me muutkin, Alexi oli erittäin innoissaan näistä kappaleista eikä malttanut odottaa niiden julkaisua, joten olemme iloisia, että voimme täyttää hänen toiveensa. On sanomattakin selvää, että olemme otettuja ja ylpeitä siitä, että saimme olla mukana hänen viimeisessä luovassa työssään, ja tuomme sen nyt kaikkien kuultavaksi juuri niin kuin hän halusikin. On aika päästää peto vielä kerran irti ja juhlia Alexin musiikkia, perintöä ja miestä itse, yhtyeen jäsenet kertovat tiedotteesta.
14-minuuttinen EP pitää sisältää kolme kappaletta.
Bodom After Midnight -yhtyeen muodostivat Alexi Laiho, kitaristi Daniel Freyberg, rumpali Waltteri Väyrynen (Paradise Lost), basisti Mitja Toivonen (ex-Santa Cruz) ja live-kosketinsoittaja Vili Itäpelto.
Alexi kuoli viime joulukuussa vain 41-vuotiaana.
Lue myös:
HS julkaisi kitaristi Alexi Laihon kuolinilmoituksen – Kelli-puoliso ei päässyt siunaustilaisuuteen
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!