
Me Naiset: Pamela Tola muistelee turvatonta lapsuuttaan – isä teki itsemurhan ja äiti menehtyi sairauteen: ”Se oli pitkäaikaista pahoinvointia”
Menestynyt näyttelijä, ohjaaja ja käsikirjoittaja Pamela Tola kertoo Me Naiset -lehden tuoreessa haastattelussa lapsuutensa traumaattisista kokemuksista.
Tolan isä sairasti skitsofreniaa ja perheen äiti istui pyörätuolissa kärsimänsä agressiivisen MS-taudin vuoksi. Ensimmäisiä koululuokkia käyvä Tola joutui hoitamaan yksin kauppaostokset ja pitämään huolta kaksivuotiaasta pikkuveljestään, kun omat vanhemmat eivät siihen pystyneet.
– Päällimmäinen kokemukseni lapsuudessa oli turvattomuus. Jouduin ottamaan sellaista fyysistä ja emotionaalista vastuuta, mikä lapselle ei kuulu, Tola kuvailee Me Naisille.
– Se oli pitkäaikaista pahoinvointia perheessä, jossa roolit kääntyivät päälaelleen, hän täsmentää.
Lopulta Tolan isä teki itsemurhan Tolan ollessa vain 9-vuotias ja perheen lapset siirtyivät asumaan lastenkotiin. Tolan äiti menehtyi neljä vuotta myöhemmin.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Kesti pitkään ennen kuin Tola kykeni hyväksymään raskaat lapsuuden kokemuksensa ja kohtaamaan vaikeat tunteensa. Nykyään häntä helpottaa ajatus siitä, ettei omista traumoista tarvitse välttämättä koskaan täysin toipua.
– Minun ei tarvitse olla täysin terve, eheytynyt ja parantunut. Voin hyväksyä sen, että minulle on sattunut tällaisia asioita. Niistä puhumalla voin ehkä jopa auttaa muita, Tola alleviivaa.
Lue myös:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!