
Jethro Rostedtin ravintolassa mahdollinen altistuminen – avautuu nyt: ”Kirjoitetaan, että ne s***anan yökerhot ja baarit”
Kiinteistövälittäjä ja ravintolayrittäjä Jethro Rostedtin omistamassa Studio-yökerhossa oli ollut vajaa kaksi viikkoa sitten asiakas, jolla oli koronavirus. Kyseinen asiakas on mahdollisesti altistanut myös muita ihmisiä koronalle.
Rostedt tiedotti asiasta heti ravintolansa somekanavissa. Lisäksi hän kirjoitti omalle Facebook-seinälleen pitkän postauksen, jossa avautuu ikävästä tilanteesta.
– Ensimmäiset nimimerkki-hönöt olivat laittaneet jo viestejä meidän some-kanaviin, että siitäs saitte ja miltä tuntuu levittää tahallaan koronaa, mies kirjoittaa.
– No, mediassa alkoi siis samalla kova maalittaminen ja meillä asioiden tutkiminen, hän jatkaa.
Ravintoloitsija painottaa sitä, että kyseessä on nimenomaan mahdollinen altistaminen.
– Tapahtumasta on siis vajaa kaksi viikkoa. Kyseessä on mahdollinen altistaminen, yhtään sairastunutta ei ole tuosta ilmoitettu. Eikä niitä ollut myöskään vajaa kuukausi sitten kun eräästä toisesta baarista lähti viisi koronaa sairastunutta kohti muita baareja.
– Somessa kirjoitetaan nyt samalla, että ne saatanan yökerhot ja baarit. Ne nyt kiinni. Niiden vika.
Rostedt pohtii, onko ravintoloiden sulkeminen sittenkään kaikista paras vaihtoehto koronapandemian estämiseen.
– Tässä välissä on jo kerrottu tuloksia maailmalta (Tanska) jossa baarit ja yökerhot ovat olleet kiinni, tartunnat nuorten keskuudessa silti lisääntyneet ja paljon. Kumpi on nyt parempi juhlimiseen: valvottu tila vai ei valvottu? Juhliminen ei tietenkään lopu.
– Me olemme siis tehneet kaikkemme, ettei tartuntoja tule. Ja uskon, että jokainen muukin alan toimija, Rostedt summaa.
Lue koko postaus alta tai täällä.
Lue myös:
Tv: Hjallis Harkimo hiillostaa #metoo-kohussa rypenyttä Aku Louhimiestä: ”Älä väitä vastaan”
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Kasinorakastajan blogi: Mental tulee ja et ole valmis siihen
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”
- Danny ja Helmi paljastavat suhdestatuksensa: ”Sielunkumppaneita”
- Raivo repesi Ruotsissa! Prinsessa Madeleinea verrataan Meghan Markleen
- Vau! Tällainen on Iida Vainion seksikäs mammatyyli!
- Huh! Näin pahalta näyttää Iida Vainion ulosottorekisteri
- Akin ja Ritan parisuhde koki muutoksen – intiimi tunnustus
- Meghan Marklen toiminnan pimeä puoli paljastui – riistopalkat nousseet päivänvaloon
- Iidalta ja Archielta jymyuutinen!
- Huh! Kerttu Rissanen hurmaa tyylillään!
- Janni Hussilta yllättävä rahapaljastus: ”Se joka tienaa enemmän”