
Helena Koivun raju arki: Ei lämmintä vettä – ”Suoranaista kiusantekoa”
Helena Koivu on asunut jo jonkin aikaa Turun Kakskerrassa, jonne hän on muuttanut virallisesti asumaan.
Kyseessä on hänen ja ex-mies Mikko Koivun puoliksi omistama paikka, jonka ositus on erosta huolimatta edelleen kesken.
Helenalla ei ole muuta paikkaa missä asua, joten hän on muuttanut perheen huvilalle, jossa myös lapset viihtyvät.
Toissa viikonlopun aikana Helena ja lapset yllättyivät, kun Kakskerran huvilalta loppui lämmin vesi.
– Vesi loppui pian sen jälkeen, kun Mikko oli lähtenyt päätalolta pois, Helena kertoo Seiskalle.
– En tiedä mitä on tapahtunut, onko varaaja mennyt rikki vai ei. Olen yrittänyt saada Mikolta vastausta, mutta turhaan.
– Lopulta kutsuin putkimiehen paikalle, mutta hänkään ei voinut tehdä mitään, sillä talotekniikka sijaitsee päätalolla, eikä minulla ole sinne pääsyä.
Helena ja lapset ovat olleet jo useamman päivän ilman lämmintä vettä.
– Aina löytyy ratkaisuja, ja olemmekin keittäneet kattilassa vettä ja peseytyneet ämpärin ja kauhan avulla.
Helenan arkea hankaloittaa lisäksi myös hälytysjärjestelmä, joka pärähtää päälle joka kerta Helenan saapuessa tontille.
– Turvallisuusalan yritys kieltäytyy antamasta minulle koodeja, vaikka olen virallisesti toinen omistaja. Olenkin joutunut tekemään myös heistä rikosilmoituksen, Helena kertoo.
Kakskerrassa pyykinpesukaan ei onnistu, sillä pesukoneet sijaitsevat päärakennuksessa.
– Sinne minua ei päästetä, pyykit pitää hoitaa talon ulkopuolella.
Vaikeudet eivät rajoitu pelkästään lämpimän veden puutteeseen.
– Myös sähköt ovat toisinaan menneet pois päältä, mutta sehän voi johtua vaikka ukkosesta. Vaikkakin sähköjärjestelmässä on sellainen ominaisuus, että niitä voi säädellä myös kännykän avulla.
Kun Helenan ja Mikon avioeroa käsiteltiin Jenkeissä, Mikon määrättiin maksavan Helenalle tietty summa lapsilisää.
– Nyt nekin näyttäisi loppuneen, tai ainakaan vielä tilille ei ole tullut rahoja, vaikka maksupäivä meni jo.
Vaikeuksista huolimatta Helena jatkaa eloaan lasten kanssa Turun Kakskerrassa. Hänen tekemänsä valitus jenkkituomioistuimessa liittyen avioliiton ositukseen, on edelleen ratkaisuvaiheessa.
– Toivon todella, että asiat etenisivät pian. Niin kauan kuin päätökset ovat kesken, asun täällä Kakskerrassa, vaikka välillä tuntuukin siltä, että minuun ja sitä kautta lapsiin kohdistuu suoranaista kiusantekoa.
– Ikävintä tässä kaikessa on se, että koko ajan joutuu olemaan valppaana ja pohtimaan, mitä seuraavaksi tapahtuu, Helena kertoo.
Lähde: Seiska
- Helena Koivulle erävoitto Mikosta – miten Kakskerran huvilan käy?
- Kuningas Charlesille kovaa kritiikkiä – kasvatti ”kurittomat nulikat”
- Ansku Bergström poseeraa pelkässä pyyhkeessä – pusuttelua laiturilla
- Sannin ja Shirlyn suhde puhuttaa – onko pariskunta laittanut lusikat jakoon?
- Jari-Matti Latvalaan yhdistetty uusi kaunotar – katso kuvat!
- Herttuatar Meghanin salaisuus paljastui – yllättävä paljastus uudessa sarjassa
- Kasinorakastajan blogi: Miten kävi Dream Dropin ja bonuksen kanssa?
- Elina Gustafssonin ja Susani Mahaduran salainen matkakohde selvisi – näin Ansku reagoi päivitykseen
- Iidan ja Archien käytös ravintolassa herätti huomiota
- Joel Harkimolta surullinen julkaisu
- Sannin ja Shirlyn suhde puhuttaa – onko pariskunta laittanut lusikat jakoon?
- Helena Koivulle erävoitto Mikosta – miten Kakskerran huvilan käy?
- Ansku Bergström poseeraa pelkässä pyyhkeessä – pusuttelua laiturilla
- Jari-Matti Latvalaan yhdistetty uusi kaunotar – katso kuvat!
- Kuningas Charlesille kovaa kritiikkiä – kasvatti ”kurittomat nulikat”
- Herttuatar Meghanin salaisuus paljastui – yllättävä paljastus uudessa sarjassa