![Mikko Koivu & Helena Koivu AOP](https://www.metropoli.net/app/uploads/2021/05/30.3593618-scaled-e1620805579270.jpg)
Helena ja Mikko Koivun eroriidassa raju käänne
Mikko ja Helena Koivun vuosia kestänyt eroriita on saanut yhden päätöksen.
Maanmittauslaitoksen lainhuutotiedoista selviää, että Turun Kakskerrassa sijaitsevat kiinteistöt ovat siirtyneet Mikon omistukseen.
Asiakirjoista selviää, että kokonaisuuteen kuuluvat kiinteistöt ovat siirtyneet ex-jääkiekkoilijan omistukseen erottelusopimuksella.
Tähän saakka Helena omisti kiinteistöstä puolet, mutta muutos on astunut voimaan maanantaina (11.2.)
Asiasta kertoi ensin Iltalehti.
Helena on asunut Turun Kakskerrassa siitä lähtien, kun hän palasi Yhdysvalloista Suomeen.
Helena on katsonut, että hänellä on oikeus asua kesähuvilalla, eikä se toki ole ihme ottaen huomioon Suomen viralliset asiakirjat.
Samaan aikaan Yhdysvalloissa on käyty vuosia oikeutta, joka päättyi vihdoin tammikuun lopulla, kun Minnesotan korkein oikeus hylkäsi Helenan valituslupahakemuksen.
Aiemmin Minnesotassa oli päätetty, että Suomessa solmittu avioehtosopimus on pätevä. Sopimuksen mukaan avioliiton päättyessä avieroon Mikolla tai Helenalla ei ole avio-oikeutta toisen omaisuuteen.
Avioehdossa myös sovittiin siitä, että Helena oli oikeutettu miljoonan euron könttäsummaan avioliitosta.
Helena on taistellut jenkkioikeudessa sen puolesta, ettei avioehto olisi pätevä ja hänellä olisi suurempi oikeus Mikon miljoonaomaisuuteen.
Helena ja Mikko avioituivat vuonna heinäkuussa 2014, ja solmivat tuolloin myös riidan aiheena olleen avioehdon.
Avioero laitettiin vireille Minnesotan osavaltiossa helmikuussa 2020.
Katkera riita omaisuudesta on jatkunut näihin päiviin asti.
Touhu on poikinut myös muita käräjähaaroja, joista viimeisintä puidaan loppuviikossa Turussa. Aiheena on Helenan hakema lähestymiskielto Kakskerran talonmiestä kohtaan.
Mikko on jatkanut elämäänsä eron jälkeen. Hän solmi avioliiton minnesotalaisen Natalien kanssa viime lokakuussa.
Lähde: Seiska
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Trump jakaa sympatiaa prinssi Harrylle: ”Tarpeeksi ongelmia hirveän vaimon kanssa”
- Helena ja Mikko Koivun eroriidassa raju käänne
- Iida Vainiolta upea vauvapaljastus!
- Mitä tapahtuu Ansku Bergströmin ja Elina Gustafssonin eromökille?
- Helena Koivulta erikoinen julkaisu Mikosta
- No huh! Iida Vainio julkaisi ällistyttävän videon
- Sara Siepiltä avoin ulostulo
- Rikoksista tuomittu Archie Cruz avautui somessa
- Suomi pyrkii tukemaan uusia yrittäjiä taloudellisesti
- Maisa Torppa sai köyhien oikeusapua – ökyelämän todellinen tausta
- Iida Vainiolta upea vauvapaljastus!
- Helena Koivulta erikoinen julkaisu Mikosta
- No huh! Iida Vainio julkaisi ällistyttävän videon
- Sara Siepiltä avoin ulostulo
- Mitä tapahtuu Ansku Bergströmin ja Elina Gustafssonin eromökille?
- Maisa Torppa sai köyhien oikeusapua – ökyelämän todellinen tausta
- Iida Vainion upea muodonmuutos paljastui – katso kuva
- Bianca Censori saapui Grammy-gaalaan käytännössä alasti – katso paljonpuhuva kuva
- Helena ja Mikko Koivun eroriidassa raju käänne
- Rikoksista tuomittu Archie Cruz avautui somessa